Vyhral Fico, vyhral Kiska (scenár)

Autor: Matúš Guziar | 29.3.2014 o 22:01 | (upravené 30.3.2014 o 15:01) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  317x

Príspevok bol napísaný v čase moratória prezidentských volieb 2014. Pojednáva o oboch možných scenároch po voľbách, tak o výhre Róberta Fica, ako aj Andreja Kisku.

Vyhral Fico, nesmúťme.

To, že vyhral Róbert Fico a stane sa štvrtým prezidentom Slovenskej republiky, nie je katastrofa. Samozrejme, nie je to ani správa na úsmev. Čo to však odráža pre slovenskú spoločnosť je alarmujúce. Znamená to, že nie je dostatočne kritická a radšej prijíma populistické žvásty, ako by sa mala nad demagógiou strany SMER hlbšie zamyslieť. Fico vyhral, keby sa však aspoň musel nejako snažiť. Ale nemusel, vyhral priľahko. Pozerajúc sa na posledné dva týždne a najmä duely kandidátov, je smiešne, že Ficove reči presvedčili ľudí, aby sa dotrepali do volebných miestností a dali mu svoj hlas. Pravicové médiá označili Ficovu antikampaň proti Kiskovi za hnusnú, nechutnú a nemorálnu. Neviem, či je tomu tak, neviem či je niečo pravdy na Kiskových „úžerách". Ja by som túto Ficovu antikampaň neoznačil za nechutnú, ale za trápnu, neprofesionálnu, úbohú.

Ak je niekto v politike dvadsať rokov, je hlavou politickej strany a opakovane predsedom vlády, čakal by som, že dokáže zmobilizovať (alebo zmanipulovať) voličov niečím presvedčivejším ako je útok na protikandidáta s nie veľmi uveriteľnými výkrikmi ohľadom jeho spojitosti so scientológiou. Potom vytiahne maďarskú menšinu prostredníctvom Kosova a Ukrajiny, keby šlo o Uzbekistan, mám pocit, že použije aj ten. Robo, to fakt na nič lepšie sa nezmôžeš? Smutné, no zároveň ťa asi aj trochu chápem. Si to, Robert, celé domrvil. Celou tou svojou kandidatúrou, ktorú poriadne nepochopil ani volič SMERu. Po prvom kole si sa bál ako vyplašený zajac, kam sa podeli tvoji voliči. Nad argumentom, že zostali doma, som sa osobne pobavil, pretože klasický typ tvojho voliča je dôchodkyňa z vidieka, ktorej chýba v politike Vlado, ktorý by jej dal počas volebnej kampani karafiát a poľutoval jej ťažký život, a tak si našla náhradu v tebe. A tá by isto nezostala sedieť doma, keď sa jedná o jej Vladka, teda Robka. Po prvom kole si mal len pekne „šúchať nohami pod stolom" a uvedomiť si, že tá tvoja kandidatúra vyvstala ako pekný politický „prúser". Ty si ale nehanebne opľul svojich voličov tými svojimi hlúposťami po stýkrát, oni ti to zase pekne spapali (hoci neviem, či ich mamka pochváli), a šli ťa zase celí takí mokrí, popľutí, voliť. A aj si ťa zvolili. Vyhral si. No hanebne. Bez silných politických stanovísk štátnika-chlapa. Bez toho, aby si svojich voličov vôbec informoval, kto preberie zodpovednosť za chod krajiny po tebe. Tvoja výhra nám zase dala facku, ale len takú miernu, my sme si už totiž zvykli. Len mi je ľúto, že pravica je stále neschopná vykreovať silného vodcu, a že náš ľud akosi stále celkom nerozumie slovu demokracia a nevidí politický dialóg protichodných strán ako vhodný prostriedok na vytváranie politiky krajiny. Pán Fico, vyhrali ste. Ale nechlapsky. Ty si možno šťastný, že máš zaručený politický dôchodok, no celkom neviem či tvoj volič uvidí rád za premiéra trebárs Kaliňáka. Myslím si, že to nebudete mať v SMERe také ideálne, ale čo ste si navarili, tak si aj zjedzte. A pekne do dna.

Vyhral Kiska, neskáčme.

Kiska prezidentom - neskáčme, no potešiť sa trochu môžeme. Nemyslím si, že vyhral najlepší kandidát. Ale vyhral lepší ako ten, čo stál proti nemu. O koľko je však otázne. Síce jeho vystúpenia boli viac-menej uspokojujúce, stále nedokážu úplne zredukovať moju skepsu. To, že Kiska je bez politických skúseností, nie je len Ficovým argumentom. Mne osobne sa to tiež nie veľmi pozdáva. Nie však natoľko, aby som nebol dal Kiskovi v sobotu svoj hlas. Ide o prezidentské kreslo, nie to premiérske. To ma do určitej mieri upokojuje. Čo tento pokoj opäť narušuje, je jeho podnikateľský status. Áno, zvyknem sa na podnikateľov v politike pozerať trochu skrz prsty. Na druhej strane, nie som žiadny socialista, a preto verím, že existujú aj slušní podnikatelia. Preto dúfam, že Andrej Kiska sa radí k nim, a že na Ficových bláboloch o úžerách je pravdy čo najmenej.

To, že nemá Andrej Kiska zahranično-politické kontakty, nevidím vôbec ako tragédiu. Takto sa len nemecká kancelárka či francúzsky prezident naučia nové meno, prípadne sa navečerajú s niekým po prvýkrát. Kontakty sa dajú vytvoriť a Kiska je schopný naučiť sa ceremoniálnym móresom. V tomto problém teda nevidím.

Vlastne zatiaľ tých problémov s Kiskom ako prezidentom nevidím mnoho. Je pravda, že by som ako mladý človek prijal možno väčší rozhľad u pána Kisku aj v iných oblastiach ako je len ekonómia. Ak tu má byť prezident pre ľudí, ako pán Kiska rád predostruje, tak by v mojich očiach mohol pre mladú generáciu pôsobiť inšpiratívne, prípadne mienkotvorne. Napríklad v kultúre, v oblasti, ktorá stojí pri formovaní spoločnosti. Toto by nechýbalo Kňažkovi, rovnako Procházka sa vie v tomto smere vyjadriť. U Andreja Kisku o tomto veľa neviem.

Rovnako nevieme do akej miere je konzervatívny či liberálny, aký svetonázor vyznáva, prosto čo môžeme čakať. Čo poznáme je jeho sociálne cítenie a ekonomické myslenie. Tieto veci sú podstatné, no ak sa v definícii prezidenta objavuje slovo reprezentácia, tak potom mi to úplne nestačí a čakám od neho viac. Snáď to „viac" Andrej Kiska ešte ukáže vo svojom novom mandáte.

Čoho sa však ohľadom Kisku ako prezidenta obávam najviac je, že jeho energia pre prezidentský post, ktorú prezentoval počas kampane, úplne zhasne. A o to horšie to bude, ak sa to udeje pod silou vládnuceho SMERu a on neuspeje v dialógu s ním. Pretože jeho volič neočakáva, že bude ťahať len za kratšiu niť. Nejde o to, že by mal veci na Slovensku meniť, to zo svojej novej pozície nakoniec ani nemôže. Ale môže sa vyjadrovať nahlas a nepritakávať vládnucej strane. Na toto si od neho ako od prezidenta môžem nárokovať a aj budem. Ak v tomto uspeješ, Andrej, budem rád. Ak nie, bude to škoda. Tak dúfam, že to berieš zodpovedne a podľa toho sa aj zachováš. Teda Andrej Kiska prezidentom. No dobre, uvidíme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?